Worki pełne śmieci, wiosenne sprzątanie Świata

Fot. 2015.04.26 21:48 / news / czytano 2603 / opinie 0

Zepsuty sprzęt AGD, części samochodów, słoiki z jedzeniem, reklamówki z ubraniami… nie licząc masy plastiku, puszek i butelek.

To efekty wiosennego sprzątania, do którego ruszyli łapszańscy gimnazjaliści 24 kwietnia br. w piękny słoneczny piątek. Ich celem stały się odcinki przy drogach łączących poszczególne miejscowości: Trybsz, Łapsze Wyżne i Niżne, Łapszanka, Kacwin i Niedzica. W grupach pod opieką nauczycieli zebrali dziesiątki worków śmieci i smutne refleksje: „w tamtym roku tak ładnie wysprzątaliśmy to miejsce i znowu tyle śmieci, gdzie Ci ludzie mają rozum? masakra… takie ładne miejsce, a tu wysypisko, gdzie oni mieszkają? wystarczy pomyśleć przecież …”  

Młodzi myślą już inaczej, słowo segregacja śmieci to rzecz codzienna, podróżują po kraju i świecie  wiedzą, że może być ładnie i czysto, że plastikowa zabawka będzie się rozkładała setki lat, a opakowanie niezużytego środka czystości będzie zatruwało ziemię i wodę, z których przecież korzystamy. Stoimy pomiędzy Łapszami Wyżnymi, a Trybszem na tzw. Trybszance - słońce przygrzewa, wspaniale widać ośnieżone jeszcze Tatry i Babią Górę, jeszcze dalej Trzy Korony – miejsce wyjątkowe i piękne, obok spakowane worki ze śmieciami. Jest czysto. Wracamy do wsi dopiero, co wysprzątaną przed dwoma godzinami drogą - przy poboczu świeża metalowa puszka… 

Autor: Barbara Kowalczyk
Źródło: ZPO Łapsze Niżne
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij