Festyn w Maniowach gratką dla mieszkańców i turystów

Fot. 2019.07.16 16:55 / news / czytano 596 / opinie 0

Miniona niedziela, mimo że pochmurna i deszczowa nie zdołała popsuć planów organizatorów sportowo – kulturalnego wydarzenia, jakim był festyn w Maniowach. 

Na początek imprezy przewidziano sporo sportowych emocji i adrenaliny, której zebranym dostarczył mecz rozegrany między LKS „Wolski-Lubań Maniowy” oraz NKP Podhale Nowy Targ. Po zaciekłej sportowej walce Puchar Podhala trafił do ekipy NKP Podhale Nowy Targ, która wynikiem 3 : 1 odniosła niekwestionowane zwycięstwo.

Ze względu na niesforną aurę dalsza część imprezy przeniesiona została do miejscowej remizy, gdzie oficjalnie otwarto imprezę a Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn oraz Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn powitali zebranych gości.

Festyn ten był prawdziwą skarbnicą wiedzy nt. kultury oraz tradycji podhalańskich.  W jego trakcie dr Stanisława Trebunia-Staszel etnolog oraz znawczyni regionalizmu przedstawiła zebranym ciekawą historię stroju podhalańskiego. Prowadząca wyjaśniła, że dzięki ikonografii, opisom i zachowanym elementom można wyodrębnić kilka wyraźnych etapów rozwoju ubioru regionalnego. Pierwszy przypada na XVIII w. i I poł. XIX  w., drugi – na II poł. XIX w., trzeci – na pierwsze lata XX w., czwarty obejmuje okres międzywojenny, piąty trwa do dziś, a używany obecnie strój nie jest tylko formą skostniałą, ale ciągle żywą i podlegającą procesowi ewolucji.

Ten punkt programu ciekawy był nie tylko dla ucha, ale i dla oka, gdyż każdy z omawianych strojów został zaprezentowany oraz szczegółowo omówiony. W rolę modeli i modelek wcieliły się dzieci oraz dorośli z zespołu „Mali Maniowianie” jak również Panie  z Koła Gospodyń Wiejskich z Maniów. Notabene  zarówno Zespół, jak również Koło podczas festynu uroczyście obchodzili 25 -lecie istnienia. Z tej właśnie okazji Wójt Gminy jak również Dyrektor CKG Czorsztyn wręczyli na ręce Kierownik Zespołu Katarzyny Dobrzyńskiej oraz Czesławy Królczyk  Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach symboliczne kwiaty oraz listy gratulacyjne dziękując za dotychczasową działalność na rzecz lokalnej społeczności. Życzenia oraz upominki dla koleżanek z koła przekazały także pozostałe gospodynie z sołectw Gminy Czorsztyn.

Po pokazie mody góralskiej ukazanej na przestrzeni lat, zebrani obejrzeć mogli scenkę rodzajową z życia w  góralskiej wiosce przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zarówno pokaz jak i odegrana scenka wzbudziła żywe zainteresowanie obecnych.

Podczas festynu zaprezentowali się również przybyli na festyn goście z Osięcin. Nowoczesne aranżacje muzyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej jak również Zespół „Howerna” z miejscowości Piwniczny Zdrój zadbały o oprawę muzyczną oraz odpowiedni nastrój. Imprezę zakończono tradycyjnie dyskotekę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podczas imprezy goście skosztować mogli potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach, obejrzeć pokaz bartniczy przygotowany przez Stanisława Sukiennika oraz zakupić los, z którego dochód przeznaczony zostanie na działalność szanownych Jubilatów.
Autor: Aneta Markus
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij