Policjanci z posterunku w Łapszach Niżnych podsumowali miniony rok

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.02.09 18:08 / news / czytano 3425 / opinie 0

Co wynika z przedstawionych statystyk? Na podstawie analizy danych o sprawach, którymi zajmowali się funkcjonariusze można stwierdzić, że stan bezpieczeństwa w 2013 roku kształtował się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym.

- W roku 2013 zmalała liczba przestępstw i wykroczeń o niewielkim ciężarze gatunkowym, zadowalającym jest to, że nie odnotowano przestępstw o dużym ciężarze gatunkowym typu: napady, zabójstwa, rozboje. W znacznej większości przestępstwa kryminalne typu: kradzieże, kradzieże z włamaniem zaistniały w sezonie turystycznym, w rejonie zbiornika zalewu czorsztyńskiego oraz miejscach wzmożonego ruchu turystycznego i dotyczyły głównie osób przyjezdnych, turystów - mówi kierownik posterunku asp. sztab. Zbigniew Karkoszka.  
 
Ogółem w 2013 roku policjanci przeprowadzili 202 interwencje i odnotowali 53 przestępstwa zaistniałe na terenie działania posterunku, a ich ogólna wykrywalność wyniosła 60%. Dla porównania w roku 2012 wynosiła 64%. Poniżej prezentujemy wykaz przestępstw zaistniałych w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy Łapsze Niżne:
  • Łapsze Niżne - 7, w roku 2012 - 13 
  • Łapsze Wyżne: 5, w roku 2012 - 2
  • Łapszanka -2, w roku 2012 - 1
  • Trybsz -7, w roku 2012 - 3
  • Niedzica - 11, w roku 2012  - 17 
  • Kacwin - 8, w roku 2012 - 6 
  • Niedzica Zamek - 4, w roku 2012 - 6 
  • Falsztyn – 1, w roku 2012 - 0
  • Frydman – 8, w roku 2012 - 6
Bardzo istotna dla mieszkańców jest skuteczność policji w obszarze przeciwdziałania przestępczości kryminalnej, która jest najbardziej dotkliwa dla ludzi i znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa. W 2013 roku policjanci odnotowali 33 takie zdarzenia, rok wcześniej 35. Wykrywalność tych przestępstw w tym roku wyniosła tylko 39,40%, w roku 2012 – 57,10%. Słabo wypada także wykrywalność przestępstwa w kategorii kradzieży cudzej rzeczy. Choć od dwóch lat ich ilość niewiele wzrosła to policjanci odnotowali w ubiegłym roku najgorszy wynik od czasu powstania posterunku policji w Łapszach. O ponad 30 % wzrosła, w stosunku do ubiegłego roku, ilość przestępstw w kategorii kradzieży z włamaniem z wykrywalnością 0%. Rok wcześniej skuteczność kształtowała się na poziomie ponad 30%.  

W kategorii: nietrzeźwy kierujący jest wzrost takich przypadków. Zatrzymano prawo jazdy czterem osobom a z 82 wykroczeń zakończonych postępowaniem mandatowym funkcjonariusze nałożyli kary pieniężne na kwotę prawie 16 tys. złotych.   

Na uwagę zasługuje fakt, że w kategorii przestępstwa o charakterze gospodarczym o 50% zmalała ich ilość w porównaniu do roku 2012.  Oznacza to, że policjanci wykazali się dużą aktywnością w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i osiągnęli w roku 2013 wynik 100% wykrywalności.

Posterunek Policji swoim zasięgiem obejmuje Gminę Łapsze Niżne, w skład której wchodzi 9 miejscowości z 9179 stałymi mieszkańcami. Obecnie jednostka dysponuje dwoma radiowozami, z których jeden jest oznakowany, drugi operacyjny. W chwili obecnej jednostka nie posiada wakatów i jest pełen stan załogi.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij