Dla Ciebie śpiewam - kolejne wydarzenie OperArt Szczawnica 2014

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.08.30 13:20 / news / czytano 5088 / opinie 0

W czwartek na drugim koncercie szczawnickiego festiwalu poświęconego klasyce, w foyer Dworku Gościnnego, wystąpili śpiewacy reprezentujący Grupę Operową LAKME.

Spotkanie otworzyła i prowadziła Agnieszka Żarska - Cieszę się, że mogę Państwa dzisiaj gościć w rekonstruowanym przedwojennym Kursalonie - Dworku Gościnnym. W dzisiejszym repertuarze znalazły się utwory m.in. Mozarta, Moniuszki, Straussa, program jest zróżnicowany i ładnie ułożony, a cały projekt to przybliżenie klasyki najwyższych lotów - podkreśliła prowadząca.

Zaznaczyła ona również, że projekt OpertArt Szczawnica Fundacji Andrzeja Mańkowskiego ma swoje korzenie w tradycjach kulturalnych Dworku oraz Szczawnicy. Jedna z wielkich tradycji to kultura ludowa, góralska pielęgnowana do dzisiaj, druga natomiast to ta pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Szczawnica była centrum życia kulturalno-rozrywkowego, gdzie zjeżdżali się wielcy artyści, muzycy i aktorzy tego okresu. Na deskach Dworku Gościnnego występowała wówczas Helena Modrzejewska i Ludwik Solski, Szczawnicę odwiedzał m.in. Henryk Sienkiewicz. 

Koncert rozpoczął się od pieśni w języku polskim i autorstwa polskich kompozytorów Stanisława Moniuszko "Prząśniczki" i "Kozaka" Stanisława Moniuszki oraz "Dumki" F. Chopina. Kolejno artyści prezentowali utwory rosyjskiego romantyka Sergieja Rachmaninowa oraz serenadę Piotra Czajkowskiego, tradycję wielkiej opery romantycznej we Włoszech z opery "Don Pasquale" Dionizettiego, "Cyganerii" Pucciniego i duet Papageny i Papagena z opery "Czarodziejski flet" Mozarta. Następnie fragmenty znanych operetek a na zakończenie m.in. aria Tewiego z musicalu "Skrzypek na dachu". 

Przed publicznością zaprezentowała się trójka artystów - sopranistka Sylwia Krzysiek oraz barytonista Piotr Kędziora z towarzyszeniem pianisty Mariusz Kłubczuka, którzy bisowali na prośbę zgromadzonych wykonując utwory "Przetańczyć całą noc" z musicalu "My fair Lady" oraz arię z "Błękitnej Maski". 

Kolejne koncerty 6 oraz 20 września br. w kościele pw. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz kończący festiwal w Dworku Gościnnym, na które już serdecznie zapraszamy.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij