Czym naprawić uszkodzony gwint w praktyce (art. sponsorowany)

Fot. 2021.03.12 17:25 / news / czytano 1546 / opinie 0

Uszkodzony gwint wewnętrzny najczęściej oznacza spory problem, zwłaszcza gdy nie możemy zrobić innego gwintu - o większej średnicy bo części maszyn takie jak śruby są znormalizowane. Wtedy w z pomocą przychodzą zestawy do naprawy zerwanych lub uszkodzonych gwintów Helicoil.

Proces naprawy gwintu
Zestawy do naprawy gwintów, które zostały uszkodzone, zerwane produkowane są przez firmę Helicoil. Zestawy do naprawy gwintu, służą do ich odtworzenia w bardzo wytrzymałej i odpornej na ścieranie wersji.

Aby przystąpić do naprawy gwintu należy usunąć wszelkie przedmioty z otworu, kolejno wiercimy otwór pod gwint i gwintujemy gwintownikiem ręcznym po czym wkręcamy wkładkę do naprawy gwintu.

Usunięcie pozostałości uszkodzonego gwintu z otworu jest czynnością najtrudniejszą. Gdy dojdzie do złamania gwintownika trzyostrzowego, gdzie są widoczne trzy rowki wiórowe, zastosować można wkrętaka do gwintów, lecz gdy w otworze znajduje się wiertło bądź śruba należy zastosować wkrętaka do złamanych śrub.

Aby wyciągnąć narzędzie z otworu w pierwszej kolejności planujemy powierzchnie tego narzędzia po czym wiercimy w nim otwór i stosujemy wykrętak, który wkręcamy w złamane narzędzie i zaciskamy je w nim. Gdy otwór jest już gładki powiększamy go wiertłem do metalu chwytem walcowym lub na stożku Morse'a, który opisany jest niemiecką normą DIN 338 oraz DIN-345.

ÅšrednicÄ™ jakÄ… mamy wykonać sprawdzamy w katalogu firmy Helicoil. Gdy dostosujemy otwór do Å›rednicy jakÄ… chcemy uzyskać można przystÄ…pić do operacji gwintowania. Do tego należy użyć specjalnych gwintowników do tego przeznaczonych, na którym opis mówi do  jakiego gwintu należy go stosować, a nie jaki gwint posiada.

Praca nagwintowania wyglÄ…da tak, że wkrÄ™camy go w prawÄ… stronÄ™ w przygotowany otwór, po wykonaniu dwóch obrotów wyczuwany opor, aby go zminimalizować cofamy gwintownik w lewÄ… stronÄ™ podczas tego wiór zostaje zÅ‚amany i gwintujemy dalej powtarzajÄ…c czynność  do uzyskania zadawalajÄ…cej nas gÅ‚Ä™bokoÅ›ci.

Po gwintowaniu otworu pozostaje tylko wkręcić wkładkę do naprawy gwintu, która przypomina sprężynę. Do wykonania tej czynności służy specjalny karb, który po całkowitym wkręceniu w otwór wkładki urywamy w miejscu nacięcia.

Operacja wiercenia przy naprawie gwintu
Wiertła do metalu to narzędzia, stosowne do wykonywania otworów w materiałach pełnych oraz częściowych, za pomocą wiertarki, tokarki oraz frezarki. Wiertła do stali otrzymujemy za pomocą trzech metod: walcowania, toczenia i szlifowania. Wiertła do metalu otrzymane za pomocą metody walcowania są to wiertła z chwytem walcowym oraz są one wyższej jakości lecz również o stosownie wyższej cenie. Wiertła do metalu możemy podzielić ze względu na materiał: wiertła jednolite, wiertła składane z płytką wieloostrzową, wiertła łączone z częścią roboczą wykonaną ze stali szybkotnącej HSS bądź z ostrzami wykonanych z węglika spiekanego. Wiertła do metalu wyprodukowane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu.

Stal HSS własnej twardości posiada 62 HRC, co pozwala na obróbkę materiałów takich jak: stal konstrukcyjna staliwo do twardości 35 HRC. Natomiast wiertła do metalu wykonane ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE mogą pracować w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC. Odporne są one na ścieranie, wykruszanie się oraz posiadają tolerancję na wysoką temperaturę jak i trudne warunki skrawania. Ich największą zaletą jest dokładność wykonania pracy w kasie od H7 do H8.

Wiertła do metalu długie NWKb określone normą DIN 340. Gwarantują one wydajność jak i dokładność wykonywanych otworów. Wiertła długie do metalu NWKb mają wydłużony uchwyt i część roboczą, wiertła kręte stosowane są do pracy w materiałach takich jak: stal niestopowa, stopowa, żeliwo oraz stopach aluminium. Wiertła do metalu długie są prawoskrętne, powstałe metodą walcowania, wykonują otwory przelotowe oraz nieprzelotowe.

Doskonale sprawdzają się również w wiertarkach ręcznych oraz pionowych. Zbudowane są one z ostrza i chwytu walcowego, otrzymamy je w rozmiarach od 0,1 do 20 mm co 0,1 mm. Wykonane są przeważnie ze stali szybkotnącej HSS, która własnej twardości posiada 62 HRC lub ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu o twardości własnej 64 HRC. Ilość kobaltu w narzędziu nie jest przypadkowa, gdyż zbyt wielka jego ilość może powodować wykruszenie się wiertła, jego łamliwość i ścieranie, w przypadku wierteł długich są one narażone na niestabilne warunki pracy. Swoje właściwości zawdzięczają dużej ilości chromu, wolframu i molibdenu. Jedynym polskim producentem wierteł długich do metalu jest firma Huta Baildon pochodząca z Katowic istniejąca na polskim rynku od roku 1823.

Wszystkie narzÄ™dzia od gwintowników po wiertÅ‚a do metalu do naprawy gwintów znajdÄ… PaÅ„stwo w  sklepie ArtykuÅ‚y Techniczne pod adresem https://artykulytechniczne.pl




Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij