Dzisiaj rusza po Polsce Redyk Karpacki

Fot. 2013.07.01 10:00 / news / czytano 5526 / opinie 0

Uspokój swoje życie, wędruj z nami. Redyk to nie relikt przeszłości, to symbol naszej góralskiej tożsamości. Oficjalne rozpoczęcie II odcinka trasy Redyku nastąpi dzisiaj w Ustrzykach Górnych.

Polskę redyk przemierzał będzie od 1 lipca do 29 sierpnia trasą: Bieszczady, Beskid Niski, Pieniny, Gorce, Tatry, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Na terenie województwa małopolskiego będzie od 15 lipca do 11 sierpnia 2013 roku.

W nasz region pieniński dotrze około 1 sierpnia, najpierw w Ochotnicy Górnej organizowana będzie Ochotnicka Watra, 4 sierpnia Redyk w Jaworkach, 6 sierpnia Msza na Błyszczku w Tylmanowej a 7 sierpnia Spotkanie Baców Podhalańskich w Łapszach Wyżnych.

Redyk to wędrówka pasterzy z owcami przez tereny państw Karpackich; Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Jest on  Międzynarodowym Projektem Kulturowym trwającym w tym roku od 11 maja do 14 września. W ponad 100 dni wędrówki pasterze pokunają trasę 1200 kilometrów. Redyk organizowany jest dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich.

Wydarzeniu towarzyszą imprezy kulturalne odbywające się na terenie redyku. Są to m.in. festiwale i lokalne imprezy prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel i zespołów regionalnych, prezentacja kuchni i produktów regionalnych. 
Autor: Oprac. red.
Źródło: redykkarpacki.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij